Wednesday 20 November 2013

ექსკურსია საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში

     

         ვაჟა-ფშაველას სახელობის ქ. თბილისის 87-ე საჯარო სკოლის 1 დ კლასი გახლდათ ექსკურსიაზე საქართველოს ისტორიის მუზეუმში, მოინახულეს ოქროს ფონდი, ძველი ისტორიული იარაღებიდა სამოსი, ჩონჩხები, მუმია, სპარსული კულტურა, ოკუპაციის დარბაზი, ბავშვები დიდი ინტერეისთა და ყურადღებით ათვალიებდნენ თითოეულ ნამუშევარს, ექსკურსია მძროლს უსმენდნენ, კითხვებსაც უსმევდნენ და ექსკურსია მძღოლის დასმულ შეკითხვებსაც პასუხობდნენ. გადაიღეს სამახსოვრო ფოტოები, მუზეუმის შემდგომ, გაისეირნეთ რუსთაველზე, ვეწვიეთ vendisб ბავშვებმა და მშობლემბა ერთად ვისადილეთ, მოსწავლეები გაერთნენ ასევე გასართობ ცენტრში დიდი ხალისით. საჩუქრად ჟეტონები და ბუშტები დაიმსახურეს.

Monday 18 November 2013

სურათები ტექსტურ დოკუმენტში

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი
ნატო გელაშვილი
597 777 625; 597 777 652
http://natogelashvili.blogspot.com
გაკვეთილის მთავარი გეგმა
სურათები ტექსტურ დოკუმენტში
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური, მე-5 კლასი
თარიღი
18.11. 2013
მოსწავლის პროფილი
30 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
ტექსტური დოკუმენტის გრაფიკული ელემენტებით გაფორმების შესწავლა. ილუსტრირებულ დოკუმნეტზე მუშაობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ის ტექნ. 5.6
იყენებს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის შესაქმნელი საშუალების შესაძლებლობებს ციფრული მასალის საკომუნიკაციო ხარისხის გასაუმჯობესებლად (მაგ: ტექსტურ ტექდაქტორში ასოების ზომების, სტილისა და ფერის შერჩევა, ტექსტის ენობრივი გამართულობა).
წინასწარი ცოდნა
გრაფიკულ ტედაქტორში მუშაობის ელემენტები: ძირითადი ინსტრუმენტების გამოყენება; ნამუშევრის შენახვა/გახსნა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან განმავიტარებელი შეფასებით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, ფერადი ქაღალდებისგან გამოჭრილი გეომეტრიული ფიგურებისაგნ შემდგარი ნახატები.
გაკვეთილის მსვლელობა
·         საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ.
·         განვლილი მასალის გამოკითხვა კითხვებით 8 წთ.
როგორ ხდება ტექსტური რედაქტორის გახსნა?
როგორ ხდება სურათის ჩასმა?
როგორ ხდება გეომეტრიული ფიგურების ჩასმა?
როგორ ხდება ქართული შრიფტის ზომის შერჩევა?
რა არის ქართული შრიფტის თავისებურებანი?
·         ახალი მასალის ახსნა10 წთ.
გაკვეთილი ტარდება „სწავლა-კეთებით“ აქტივობის გამოყენებით. მოსწავლეები ოპტიკური დისკიდან გადმოწერენ ამ პარაგრაფისთვის განკუთვნილ მასალას (სურათებს). მასწავლებელი ხსნის ახალ მასალას როგორ ხდება ტექსტის და ფურცლის ჩარჩოების შერჩევა, ტექსტურ რედაქტორში სურათების ჩასმა, განლაგება, ფორმის შეცვლა. მოსწავლეები ასრულებენ შესაბამის დავალებას სახელმძღვანელოდან „ეს საინტერესოა“. 20 წთ.
შეფასება და დავალების მიცემა 5 წთ.


საპრეზენტაციო დოკუმენტის შაბლონი

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი
ნატო გელაშვილი
597 777 625; 597 777 652
http://natogelashvili.blogspot.com
გაკვეთილის მთავარი გეგმა
საპრეზენტაციო დოკუმენტის შაბლონი
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური, მე-6 კლასი
თარიღი
15.11.2013
მოსწავლის პროფილი
30 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
მოსწავლეების გაეცნობიან პრეზენტაციის შედგენის ძირითად პრინციპებს და ხერხებს.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ის ტექნ. 6.1
გაიზარებს განსხვავებას პრეზენტაციასა და სხვა სახის ვიზუალურ და საკითხავ მასალას შორის; ახდენს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის ეფექტიანად კომბინირებას მიზნის შესაფერისი ციფრული მასალის შექმნისას.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ტექსტურ რედაქტორში, გრაფიკულ ტედაქტორში, ინტერნეტში მუშაობა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარბელი შეფასებით
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, სახელმძღვანელოს თანდართული დისკი.
გაკვეთილის მსვლელობა
·         საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ.
·         განვლილი მასალის გამოკითხვა კითხვებით 8 წთ.
როგორ ხდება საპრეზენტაციო პროგრამის გახსნა?
როგორ ხდება სურათების ჩასმა პრეზენტაციაშ?
როგორ ხდება ანიმაციის შერჩევა?
როგორ ხდება ახალი სლაიდის დამატება?
როგორ ხდება დიაგრამების აგება პრეზენტაციაში?
როგორ შევცვალოთ დიაგრამის ფერი?
·         ახალი მასალის ახსნა 10 წთ.
საპრეზენტაციო დოკუმენტის მზა შაბლონებს ეცნობიან და იყენებენ. გაკვეთილის ძირითადი ნაწილი დაეთმობა პრეზენტაციის „ცოცხალი ბუნება“ მომზადებას. საპრეზენტაციო დოკუმენტის ნიმუშს იხილავენ სახელმძღვანელოს ტანდართულ დისკზე, სურათებს გადმოიტანენ ამ დისკიდან, შეარჩევენ პრეზენტაციის ფონს და ანიმაციას. 20 წთ.
შეფასება და დავალების მიცემა 5 წთ.



ელექტრონული ცხრილები

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი
ნატო გელაშვილი
597 777 625; 597 777 652
http://natogelashvili.blogspot.com
გაკვეთილის მთავარი გეგმა
ელექტრონული ცხრილები Ms Excel 2010
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური, მე-6 კლასი
თარიღი
15.11.2013
მოსწავლის პროფილი
30 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
მოსწავლეების ისწავლიან Ms Excel 2010 მუშაობას, მონაცემების შეტანას ცხრილში, არითმეტიკული ოპერაციების შესრულებას, სვეტებისა და სტრიქონების ჩამატება/წაშლას, ფორმულების გამოყენებას, დიაგრამების აგებას.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ის ტექნ. 6.1
აღწერს და აყალიბებს ციფრული მასალის სტრუქტურას; შეარჩევს მიზნის შსაფერის სტრუქტურას და ამ სტრუქტურის შესაფერის ციფრულ საშუალებებს;
აფასებს ციფრული შაშუელბების შესაძლებელობებს და ადეკვატურად შეარჩევს ციფრულ საშუალებებს ცნებების, ობიექტების და პროცესების გამოსახვისას;
ისტ-ის გამოყენებისას ახდენს სამუშაო პროცესის ავტომატიზაციას, დროის და სხვა რესურსების ოპტიმალურად გამოყენების მიზნით;
იყენებს ისტ-ის კანონზომიერებების არმოჩენისას და კანონზომიერებების შექმნისას. მათ შორის სხვადასხვა სასწავლო დისციპლინებში ან/და რეალურ ვითარებაში.
ის ტექნ. 6.3
იყენებს ისტ-ის იდეების და ინფორმაციის ორგანიზებისას.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ელექტრუნულ ცხრილებში მუშაობა; მონაცემების შეტანა/დამუშავება, არითმეტიკული ოპერაციების შესრულება.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან განმსაზღვრელი შეფასებით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა
·         საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ.
·         განვლილი მასალის გამოკითხვა კითხვებით 8 წთ.
როგორ გავხსნათ ელქტრონული ცხრილების პროგრამა?
როგორ შევიტანოთ მონაცემები უჯრაში?
როგორ მოვნიშნოთ ცხრილში შეტანილი მონაცემები?
როგორ ხდება ტექსტის მოტრიალება?
მონაცემების ცენტრში განტავსება?
როგორ ვწერთ ფორმულას უჯრაში?
როგორ ხდება სურათის ჩასმა ცხრილში?
·         ახალი მასალის ახსნა 10 წთ.
ელექტრონული ცხრილის სტრუქტურის გახსენება. პროგრამა Ms Excel 2010-ის ელემენტები: დავთარი და ფურცელი, უჯრა და უჯრის მისამართი. სვეტებისა და სტრიქონების ჩამატება/წაშლა, უჯრაში მონაცემთ შეტანა/რედაქტირება. ფორმულები და ფრმულების გავრცელება, დიაგრამები. შემდეგ კი დამოუკიდებლად ასრულებენ სახელმძრვანელოსი მოცემულ სავარჯიშოს „ბეღურები“. 20 წთ.
შეფასება და დავალების მიცემა 5 წთ.



დიაგრამები და ელექტრონული ცხრილები - გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი
ნატო გელაშვილი
597 777 625; 597 777 652
http://natogelashvili.blogspot.com
გაკვეთილის მთავარი გეგმა
დიაგრამები და ელექტრონული ცხრილები Ms Excel 2010
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური, მე-5 კლასი
თარიღი
15.11.2013
მოსწავლის პროფილი
30 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
მოსწავლეები გაეცნობიან Ms Excel 2010 მუშაობას, სხვადასხვა დიაგრამების აგებას.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ის ტექნ. 5.6
იყენებს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის შესაქმნელი საშუალებების შესაძლებლობებს ციფრული მასალის საკომინიკაციო ხარისხის გასაუნჯობესებლად (მაგ: ტექსტურ რედაქტორში ასოების ზომების, სტილისა და ფერის შერჩევა, ტექსტის ენობრივი გამართულობა).
წინასწარი ცოდნა
გრაფიკულ ტედაქტორში მუშაობის ელემენტები; ძირითადი ინსტრუმენტების გამოყენება; ნამუშევრის შენახვა/გახსნა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა
·         საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ.
·         განვლილი მასალის გამოკითხვა კითხვებით 8 წთ.
როგორ გავხსნათ ელქტრონული ცხრილების პროგრამა?
როგორ შევიტანოთ მონაცემები უჯრაში?
როგორ მოვნიშნოთ ცხრილში შეტანილი მონაცემები?
როგორ ხდება ტექსტის მოტრიალება?
მონაცემების ცენტრში განტავსება?
როგორ ვწერთ ფორმულას უჯრაში?
როგორ ხდება სურათის ჩასმა ცხრილში?
·         ახალი მასალის ახსნა 10 წთ.
ელექტრონული ცხრილის სტრუქტურის გახსენება. პროგრამა Ms Excel 2010-ის ელემენტები: დავთარი და ფურცელი, უჯრა და უჯრის მისამართი. სვეტებისა და სტრიქონების ჩამატება/წაშლა, უჯრაში მონაცემთ შეტანა/რედაქტირება. ფორმულები და ფრმულების გავრცელება, დიაგრამები. შემდეგ კი დამოუკიდებლად ასრულებენ სახელმძრვანელოსი მოცემულ სავარჯიშოს „ბეღურები“. 20 წთ.
შეფასება და დავალების მიცემა 5 წთ.



გეომეტრიული ფიგურები

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა
გეომეტრიული ფიგურები Ms PowerPoint-ში, ფიგურების გამოყენებით ნახატების შექმნა თემაზე „წელიწადის დროები“
სწავლების საფეხური/ინტეგრირებული საგნები
დაწყებითი საფეხური
მე-6 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი:
30
არ გვყავს
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან საპრეზენტაციო პროგრამაში მუშაობა, ბეჭდვა, ძირითადი ინსტრუმენტების გამოყენება, ნამუშევრის შენახვა/გახსნა;
აქტივობის მიზნები და მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები გაეცნობიან პრეზენტაციის შედგენის ძირითად პრინციპებს და ხერხებს. პრეზენტაციის გრაფიკული ელემენტებით გაფორმაბის შესწავლა. ილუსტრირებულ დოკუმენტზე მუშაობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები:
ის ტექნ. 6.1
გაიზრებს განსხვავებას პრეზენტაციასა და სხვა სახის ვიზუალურ და საკითხავ მასალას შორის; ახდენს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის ეფექტიანად კომბინირებას მიზნის შესაფერისი ციფრული მასალის შექმნისას.
აღწერს და აყალიბებს ციფრული მასალის სტრუქტურას; შეარჩევს მიზნის შესაფერის სტრუქტურას და ამ სტრუქტურის შესაფერის ციფრულ საშუალებებს; აფასებს ციფრული საშუალების შესაძლებელობებს და ადეკვატურად შეარჩევს ციფრულ საშუალებების ცნებებს, ობიექტების და პროეცესების გამოსახვისას; ისტ-ის გამოყენებისას ახდენს სამუშაო პროცესის ავტომატიზაციას, დროის და სხვა რესურსების ოპტიმალურად გამოყენების მიზნით;
იყენებს ისტ-ის კანონზომიერებების აღმოჩენისას და კანონზომიერებების შექმნისას, მათ შორის სხვადასხვა სასწავლო დისციპლინებში ან/და რეალურ ვითარებაში;
ის ტექნ. 6.3
იყენებს ისტ-ს იდეების და ინფორმაციის ორგანიზებისას.
თანმიმდევრობა: აქტივობა ნაბიჯ-ნაბიჯ
საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ;
განვლილი მასალის გამოკითხვა კითხვებით 5 წთ;
1.       როგორ ხდება საპრეზენტაციო პროგრამის გახსნა?
2.       როგორ ხდება შექმნილი დოკუმენტის შენახვა?
3.       რომელია ჩასმის მენიუ?
4.       როგორ ხდება ქართული შრიფტის შერჩევა?
5.       როგორ ხდება შრიფტის ზომისა და ფერის შერჩევა?
6.       შესრულებული მოქმედების გაუქმება?
7.       ახალი სლაიდის დამატება?
8.       შაბლონის შერჩევა?
9.       როგორ ხდება ობიექტის დაკოპირება და გამრავლება?
10.    როგორ ხდება ფურცლისთვის და ცალკეული ობიექტისთვის ანიმაციის გაკეთება?
ახალი მასალის ახსნა 10 წთ.
პროექტორის მეშვეობით მასწავლებელი გაუშვებს „საპრეზენტაციო სლაიდის შექმინის დროს გასათვალისწინებელი წესები ეფექტური სლაიდის შესაქმნელად“;
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს ფერადი ქარალდებისგან გამოჭრილ და აწყობილ ნახატებს გეომეტრიული ფიგურებისგან. მოსწავლეები ასახელებენ ფიგურებს. ასევე ეს ფიგურები და ნახატები ნაჩვენები იქნება პროექტორის მეშვეობითაც. მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს პრაქტიკულად თუ როგორ დახაზონ და აირჩიონ გეომეტრიული ფიგურები, როგორ გააფერადონ,კონტურის ფერი როგორ შეარჩიონ, როგორ დააჯგუფონ ფიგურები ერთდ და სხვადასხვა გეომეტრიული ფიქგურებისგან აწყობილი ნახატი ერთ სურათად როგორ აქციონ და გაუკეთონ ანიმაცია ნახატსაც და ფურცელსაც. მოსწავლეები ნახულობენ თვალსაჩინო მასალას სახელმძღვანელოს თანდართული წიგნიდან „გაამწვანე გარემო“; ამის მსგავსად ისინი ქმნიან ახალ სლაიდს თემაზე „წელიწადის დროები“.
პრაქტიკულად მოსწავლეები მუშოაბენ 25 წთ.
დავალებად ეძლევათ სახლში იმუშაონ გეომეტრიული ფიგურებისაგან სხვადასხვა ნახატების აწყობაზე.
შეფასება და დავალების მიცემა 3 წთ.
შეფასება:
მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით
საკლასო მენეჯმენტი - საგანმანათლებლო რესურსები
კომპიუტერები თითოეულ მოსწავლეზე;
პროექტორი;
Ms Word 2010, Ms Power Point 2010;
სახელმძრანელო;
მე-5 და მე-6 კლასის სახელმძღვანელოს თანდართული დისკები;
მასწავლებლის სახელმძღავნელო;
ფერადი ქაღალდებისაგან გამოჭრილი გეომეტრიული ფიგურებისაგან აწყობილი სხვადასხვა ნახატები;
საპრეზენტაციო სლაიდის შექმინის დროს გასათვალისწინებელი წესები ეფექტური სლაიდის შესაქმნელად;