გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი
|
ნატო გელაშვილი
597 777 625; 597 777 652
http://natogelashvili.blogspot.com
|
გაკვეთილის მთავარი გეგმა
|
სურათები ტექსტურ დოკუმენტში
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური, მე-5 კლასი
|
თარიღი
|
18.11. 2013
|
მოსწავლის პროფილი
|
30 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
|
ტექსტური დოკუმენტის გრაფიკული ელემენტებით გაფორმების შესწავლა. ილუსტრირებულ
დოკუმნეტზე მუშაობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ის ტექნ. 5.6
იყენებს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის შესაქმნელი საშუალების
შესაძლებლობებს ციფრული მასალის საკომუნიკაციო ხარისხის გასაუმჯობესებლად (მაგ: ტექსტურ
ტექდაქტორში ასოების ზომების, სტილისა და ფერის შერჩევა, ტექსტის ენობრივი გამართულობა).
|
წინასწარი ცოდნა
|
გრაფიკულ ტედაქტორში მუშაობის ელემენტები: ძირითადი ინსტრუმენტების გამოყენება;
ნამუშევრის შენახვა/გახსნა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან განმავიტარებელი შეფასებით.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, ფერადი ქაღალდებისგან გამოჭრილი
გეომეტრიული ფიგურებისაგნ შემდგარი ნახატები.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
საორგანიზაციო
საკითხები 2 წთ.
·
განვლილი
მასალის გამოკითხვა კითხვებით 8 წთ.
როგორ ხდება ტექსტური რედაქტორის გახსნა?
როგორ ხდება სურათის ჩასმა?
როგორ ხდება გეომეტრიული ფიგურების ჩასმა?
როგორ ხდება ქართული შრიფტის ზომის შერჩევა?
რა არის ქართული შრიფტის თავისებურებანი?
·
ახალი
მასალის ახსნა10 წთ.
გაკვეთილი ტარდება „სწავლა-კეთებით“ აქტივობის გამოყენებით. მოსწავლეები
ოპტიკური დისკიდან გადმოწერენ ამ პარაგრაფისთვის განკუთვნილ მასალას (სურათებს).
მასწავლებელი ხსნის ახალ მასალას როგორ ხდება ტექსტის და ფურცლის ჩარჩოების შერჩევა,
ტექსტურ რედაქტორში სურათების ჩასმა, განლაგება, ფორმის შეცვლა. მოსწავლეები ასრულებენ
შესაბამის დავალებას სახელმძღვანელოდან „ეს საინტერესოა“. 20 წთ.
შეფასება და დავალების მიცემა 5 წთ.
|
No comments:
Post a Comment